Wniosek o kredyt w dobie pandemii COVID-19 - zdjęcie

Wniosek o kredyt w dobie pandemii COVID-19

Czy w obecnej sytuacji – pandemii koronawirusa otrzymamy kredyt? czy banki pracują normalnie? czy są zaostrzone procedury przyznania kredytu? takie pytania otrzymuję codziennie od potencjalnych klientów.

Odpowiedź na to pytanie jest 3 razy na TAK. Obecnie większość banków zaostrzyła procedury kredytowe, między innymi zwiększając wymagany minimalny wkład własny z 10% na 20% lub z 20% na 30%. Banki uważniej przyglądają się także, gdzie pracuje i w jakiej branży potencjalny kredytobiorca. Czy umowa o pracę jest na czas nieokreślony w stabilnej firmie czy na czas określony. Czy działalność, którą klient obecnie prowadzi jest dotknięta kryzysem. Wszystkie te czynniki wpływają na przyznanie kredytu mieszkaniowego. Sytuacja, w której znalazły się banki i potencjalni kredytobiorcy zmusiła banki do podwyższenia marż kredytowych z powodu akceptacji przez banki wyższego ryzyka związanego z przyznaniem wnioskodawcy kredytu.

Jedyny pozytywny w tej chwili efekt pandemii, jeżeli można pisać o jakichkolwiek pozytywach to obniżenie stop procentowych przez radę Polityki Pieniężnej co wpłynęło na obniżkę wiboru 3M oraz wiboru 6M, przez te działanie wszyscy kredytobiorcy odczują spadek oprocentowania i tym samym zmniejszenie raty kredytu.

Zapraszam do kontaktu Krzysztof Lewandowski Ekspert Finansowy tel. 603 080 030.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *