Wniosek o kredyt w dobie pandemii COVID-19 - zdjęcie

Wniosek o kredyt w dobie pandemii COVID-19

Czy w obecnej sytuacji – pandemii koronawirusa otrzymamy kredyt? czy banki pracują normalnie? czy są zaostrzone procedury przyznania kredytu? takie pytania otrzymuję codziennie od potencjalnych klientów.

Odpowiedź na to pytanie jest 3 razy na TAK. Obecnie większość banków zaostrzyła procedury kredytowe, między innymi zwiększając wymagany minimalny wkład własny z 10% na 20% lub z 20% na 30%. Banki uważniej przyglądają się także, gdzie pracuje i w jakiej branży potencjalny kredytobiorca. Czy umowa o pracę jest na czas nieokreślony w stabilnej firmie czy na czas określony. Czy działalność, którą klient obecnie prowadzi jest dotknięta kryzysem. Wszystkie te czynniki wpływają na przyznanie kredytu mieszkaniowego. Sytuacja, w której znalazły się banki i potencjalni kredytobiorcy zmusiła banki do podwyższenia marż kredytowych z powodu akceptacji przez banki wyższego ryzyka związanego z przyznaniem wnioskodawcy kredytu.

Jedyny pozytywny w tej chwili efekt pandemii, jeżeli można pisać o jakichkolwiek pozytywach to obniżenie stop procentowych przez radę Polityki Pieniężnej co wpłynęło na obniżkę wiboru 3M oraz wiboru 6M, przez te działanie wszyscy kredytobiorcy odczują spadek oprocentowania i tym samym zmniejszenie raty kredytu.

Zapraszam do kontaktu Krzysztof Lewandowski Ekspert Finansowy tel. 603 080 030.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *