Program rządowy Pierwsze Mieszkanie. Dla kogo? - zdjęcie

Program rządowy Pierwsze Mieszkanie. Dla kogo?

Założenie programu ma być takie aby osoby które nie ukończyły 45 roku życia mógłby zakupić mieszkanie lub dom za pomocą taniego kredytu, którego stopa procentowa byłaby zdecydowanie niższa niż ta obecna rynkowa. Wiek i nieposiadanie nieruchomości to ma być jedyne kryterium na, którym ma się opierać nowy program. Obecnie funkcjonuje także program Mieszkanie bez wkładu ale tutaj założenia są zupełnie inne. Klient nieposiadający obecnie nieruchomości może zakupić dom lub mieszkanie na kredyt bez wkładu własnego. Banku w zasadzie dają klientom możliwość zaciągnięcia kredytu na 100% wartości nieruchomości. Państwo jest tylko gwarantem wkładu wobec banku. Klient w tym programie w zasadzie nie otrzymuje żadnych dodatkowych finansowych profitów. Oba programy mają działać niezależnie i klient będzie mógł skorzystać z obu na tą samą nieruchomość. Przy czym jedynym ograniczeniem przy zakupie mieszkania w programie bez wkładu jest limit cenowy określany inny na dane województwo (przy zakupie domu takiego limitu dziś nie ma).

Dodatkowe założenia programu:
1. Bezpieczny kredyt 2%
Z założenia bank będzie przez 10 lat dopłacał do kredytu. Czyli klient osiągnie korzyść w postaci zablokowania swojej raty kredytu przez 10 lat na niskim 2% oprocentowaniu (dziś ok 8-9%). Po 10 latach klient będzie już musiał spłacać kredyt według rynkowego oprocentowania chyba, że przez te 10 lat zdąży spłacić w całości kredyt (kredyt ma być udzielany na min 15 lat). Kredyt z założenia ma być spłacany w ratach malejących aby klient spłacił więcej kapitału przez 10 lat.

Ograniczenia
Maksymalna kwota kredytu:
500 tys. przy gosp. 1 osobowym
600 tys. przy gosp. 2 osobowym i więcej.

2. Konto mieszkaniowe
Program skierowany dla osób posiadających 2 lub więcej dzieci. Z zasady założeniem tego programu jest oszczędzanie na własne mieszkanie. Będzie mogła skorzystać rodzina, która już posiada swoje lokum ale chciałaby mieć większe. Przy 2 dzieci obecnie mieszka w mieszkaniu nie większym niż 50m2, przy 3 dzieci: do 75m2, przy 4 dzieci do 90m2, 5 dzieci i powyżej: bez limitu. Okres oszczędzania na koncie ma wynosić od 3 do 10 lat. Dzięki oszczędzaniu rodzina otrzyma dodatkowe bonusy a oszczędzać trzeba będzie min w ciągu roku przez 11 miesięcy. Zgromadzone środki finansowe będzie można przeznaczyć na zakup mieszkania w ciągu 5 lat od zakończenia wpłat.

Wejście programu rząd zapowiada na 1 lipca 2023r.
Zapraszam w sprawie przeliczenia zdolności i przedstawienia ofert.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *