Program wsparcia finansowego dla osób chcących zakupić nieruchomość w latach 2014 – 2018. Obecnie program już nie funkcjonuje. Zakończył się oficjalnie po wykorzystaniu całej puli środków w styczniu 2018r. Pula finansowego wsparcia dla 2018r. wynosiła 762 mln zł. Wnioski można było składać wraz z wnioskiem kredytowym w banku, który przystąpił do programu MDM.
Dofinansowanie dotyczyło: nabycia lokalu mieszkalnego, którego metraż nie przekroczył 75m2 w przypadku singli lub osób wychowujących maksymalnie dwoje dzieci, (przy trójce dzieci lub więcej max limit 85m2). W Przypadku domów limit dotyczył odpowiednio 100 m2 lub 110 m2 przy min trojgu dzieci. Wysokość dofinansowania do nabywanej nieruchomości była maksymalnie liczona do 50 m2 dla singli lub osób wychowujących maksymalnie dwoje dzieci lub do 65 m2 dla osób wychowujących min troje dzieci. Cena nieruchomości nie mogła przekroczyć: 0,9 x [średni wskaźnik przeliczeniowy (publikowany raz na kwartał dla danego województwa, powiatu i miast)] x [powierzchnia użytkowa nieruchomości na rynku wtórnym] lub 1,1 x [średni wskaźnik przeliczeniowy (publikowany raz na kwartał dla danego województwa, powiatu i miast)] x [powierzchnia użytkowa nieruchomości na rynku pierwotnym]. W przypadku budowy domu także można było liczyć do dofinansowanie – polegało ono na zwrocie podatku VAT z faktur od daty uzyskania pozwolenia na budowę.
Obecnie na dofinansowanie mogą jedynie liczyć osoby które w okresie pięciu lat od nabycia nieruchomości w programie MDM zdecydowały się na urodzenie kolejnego min trzeciego dziecka. Wówczas dodatkowe dofinansowanie wyniesie 5% ceny nabycia. Dopłata polega na nadpłacie kredytu hipotecznego w banku, który udzielił kredytu. Beneficjentami finansowego wsparcia mogli być: osoby w związku małżeńskim osoby niebędące w związku małżeńskim oraz osoby samotne wychowujące dzieci. Kryterium wiekowe: maksymalny wiek to 35 lat (lata liczone według rocznika). W przypadku małżeństw składających wniosek o dofinansowanie liczony jest wiek osoby młodszej. Z kryterium wiekowego zwolnione zostały osoby wychowujące przynajmniej troje dzieci. Ustawa jasno określa warunki jakie musi spełnić osoba już posiadająca spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu lub jeśli jest najemcą lokalu. Takie osoby od momentu zawarcia aktu notarialnego zakupu własnej nieruchomości muszą dostarczyć do banku w ciągu 6 mies. Rozwiązanie umowy najmu lub zrzeczenia się lokatorskiego prawa do lokalu. Ustawodawca nałożył także pewne wymogi dotyczące długości trwania kredytu hipotecznego w programie MDM – min 15 lat, oraz wymóg, że kredyt bankowy będzie finansował min 50% ceny nabycia nieruchomości (wkład własny klienta wraz z kwotą dofinansowania MDM nie może przekraczać 50% ceny nabycia).
Obecnie na rynku nie ma żadnego finansowego wsparcia dla osób nabywających nieruchomość. Alternatywą dla programu MDM ma być program Mieszkanie Plus realizowane przez obecny rząd.
Link do pobrania pełnej ustawy: prawo.sejm.gov.pl